13.01.2009

Yerli Capello | Nurullah Sağlam


Memleketinin takımı olan Gaziantepspor'da başladığı profesyonel futbolculuk kariyerini İslahiyespor'da noktaladıktan sonra, teknik direktörlük kariyerine yine Gaziantepspor'da başladı ve gidiş gelişlerden sonra yine kendi takımında devam ediyor.

  • 2003-2005 Gaziantepspor
  • 2005-2006 Karşıyaka Spor Kulübü
  • 2005-2006 Denizlispor
  • 2006-2007 Konyaspor
  • 2008- Gaziantepspor
Orta okulu ve liseyi Anadolu Lisesinde okuyan Sağlam, Orta Doğu Teknik Ünv.(ODTU)'ni de kazanmasına rağmen, futbol aşkı daha baskın geldiğinden okulunu 2. sınıfta bırakmak zorunda kalmış. İyi derecede İngilizcesi ve kısıtlı Portekizcesiyle Türkiye Liglerinde ender görülen bir geçmişe sahip teknik adam.

Kendisini Fabio Capello ile kıyaslayanlara ise gururla karışık bir gülümsemeyle mütevazilik gösteriyor. Dünya futbolunun yetiştirdiği en iyi teknik adamlardan birisiyle kıyaslanmak her insanın gururunu okşayan bir davranış. Hele ki 26 Şubat 2004 tarihli maçı hatırlayanlar bu kıyaslamanın önemini daha bir idrak ederler. UEFA Kupası 3. Tur maçında AS Roma'nın başında Fabio Capoello vardı ve Nurullah Sağlam onu eli boş göndermişti ülkesine. Tabi Yusuf Şimşek attığı gol ve oynadığı oyunla akıllardaki yerini perçinlemişti o gece.

Nurullah Sağlam hedefleri arasında bir Avrupa takımını çalıştırmak olduğunu söylüyor. bu şimdilik biraz zor görünüyor ama elbette bu tip konular beklenmedik şekillerde gelişir. Belki bir fırsat doğarsa gitmemesi için bir sebep yok gibi.

Ligin ilk yarısında kendisinden beklenenleri belki gösteremedi bu sezon. İlk yarıyı 25 puanla 8. sırada tamamladı. Ama elindeki kadro ile yine can yakacağa benziyor ligin ikinci yarısında. Özellikle ilk yarıda dikkatleri üzerine çeken Tabata'ya çok güveniyor. Eduardo, Ivan de Souza ve Murat Ceylan ise takımın diğer dikkat çeken isimleri. Kaliteli bir kadroya sahip Nurullah Hoca. Bir de beklenenleri veremeyen Mehmet Yozgatlı var tabi.

İkinci yarının ilk maçı Eskişehirspor deplasmanı var. Mutlaka seyredilmesi gereken bir karşılaşma. Umarım LigTV bu maçı yayınlıyordur. Lige fırtına gibi bir giriş yapan Eskişehirspor ve çok isabetli paslarla ayağa top oynayan bir Gaziantepspor'u izlemek mutlaka keyif verecektir.

Kadrosu ve futbol anlayışı ile ligin ilk 7 sine girebilecek bir takım Gaziantepspor. Az daha zorlarsa Avrupa kupları için bile şans bulma ihtimali var. Şayet vizyonunu daha geniş tutmak, uluslararası arenada boy göstermek istiyorsa Nurullah Hoca, mutlaka Avrupa Kupalarına katılmak öncelikli hedefi olmalıdır.

Hiç yorum yok: